قیمت و ویژگی های روکش های دندانی لومینیرزReviewed by دکتر مهرداد افتخاری on Jan 22Rating: 4.5ویژگی های روکش های دندانی

قیمت لومینیرز

قیمت و ویژگی های لمینت های دندانی و لومینیرز و روکش های دندانی

به پوشاندن سطح بیرونی دندان به منظور زیبایی و افزایش استحکام دندانها، لمینت  یا ونیر کردن دندان می گویند و این روش انواع مختلف دارد که شامل انواع لمینیتهای کامپوزیتی، سرامیکی و نانو کریستال یا همان کانتکت لنز ( Contect Lens ) می باشد .

قیمت لومینیرز

لمینیتهای کامپوزیتی خود شامل دو نوع هستند، یک نوع که همرنگ دندانهای فعلی شما می باشد و فقط از نظر شکل و ارتفاع و اندازه دندان شما تغییر می کند.

نوع دیگر لمینیتهای کامپوزیتی با رنگ بیلیچ و هالیوودی است که در آن هم رنگ دندانها بسیار سفید و زیبا می شود و هم شکل و اندازه آنها به سلیقه ی شما واصول طراحی لبخند تغییر می کند.

حسن این روش ( روش لمینت کامپوزیتی ) به این است که معمولا نیازی به تراش زیاد دندان ندارد و معمولا بدون تزریق بی حسی طی یک جلسه انجام می شود و پایان می پذیرد و دیگر نیازی به قالبگیری و فاصله بین زمان قالبگیری و تحویل نیست         و ایراداتی نیز دارد که از جمله تغییر رنگ لمینیتها به مرور و پس از چند ماه است که البته با یک جلسه پالیش کاملا برطرف می شود . ما در این مرکز از مرغوب ترین نوع کامپوزیت جهت ارائه بهترین کیفیت به شما استفاده می کنیم.

نوع دیگر لمینیت، لمینیتهای سرامیکی می باشند که نیاز به مراحل قالبگیری و ارسال به لابراتوار دارند.

در این روش دندانها نیاز به تراشیده شدن دارند و معمولا نیاز به تزریق داروی بی حسی هست . در این روش که نسبت به روش لمینیتهای نانو کریستال یا کانتکت لنز قدیمی تر است،شکل و ظاهر و دوام لمینیتها بسیار عالی و زیبا می باشد و اشکال آن در میزان تراشیده شدن دندان می باشد که این خود سبب می شود در فشارهای بالا از روی دندان جدا شود و نیاز به تعویض یا چسباندن مجدد داشته باشد .

اما جدیدترین نوع لمینیت که اصطلاحا به آن کانتکت لنز گفته می شود به دلیل ضخامت بسیار کم (به اندازه لنز چشم) به آن کانتکت لنز می گویند. جنس این نوع لمینیت از سرامیک نانو کریستال به همراه بیس هیدروکسی آپاتیت می باشد که از نظر زیبایی فوق العاده بوده و از نظر دوام نیز در حد دندان های طبیعی می باشند .

این روش محاسن بسیار زیادی دارد که از جمله آن ،عدم نیاز به تزریق بی حسی ( به جز در موارد دندانهای حساس) در برخی موارد نادر تراش بسیار اندک از سطح دندان و البته در اکثر موارد نیز نیاز به تراش سطح دندان وجود ندارد. بنابرین بافت دندان کاملا حفظ می شود و آسیبی به دندان سالم  نمی رسد. دوام بسیار بالا و مقاومت در مقابل شکستگی و لب پریدگی دارد. بخاطر هیدروکسی آپاتایت موجود در سرامیکهای نانو ظاهر دندان در این روش کاملا طبیعی و همچنین درخشندگی بسیار زیادی دارد.

نوع دیگر لمینت های سرامیکی با نام تجاری لومینیرز می باشد که در این مرکز انجام می پذیرد و پروسه ساخت آن حدود 30 روز می باشد و این زمان طولانی به خاطر ارسال آن به لابراتوار مرکزی کمپانی Denmat در بیروت می باشد و قیمت آن حدود 2.500.000 می باشد ( که گرانترین نوع لمینت سرامیکی می باشد) و البته قیمت واقعی آن در وب سایت lumineers.me قابل مشاهده می باشد . ( قیمت لومینیرز در وبسایت آن بین 800$ تا 2000$ دلار می باشد.)
ویژگی های روکش های دندانی

خیلی از ما درباره اینکه چرا بعد از عصب کشی یا حتی ترمیم گاهی روکش دندان نیاز است و گاهی نیست سردرگم مي شویم و شاید علاقه داشته باشیم بدانیم روکش دندان در چه مواردی توصیه می شود و چه مزایا و معایبی دارد .

مواردى كه روكش هاى دندانى نياز است:
1- دندانهای تیره، بدرنگ و با شکل های غیر طبیعی .
2-دندان هایی که دیواره های جانبی آن ها از بین رفته باشد.
3-افرادی که عادت به دندان قروچه دارند بعد از عصب کشی باید دنانشان را روکش کنند.
4-دندان هایی که بیش تر حجم دندان را  مواد پرکردگی تشکیل داده.
5-دندان هایی که قرار است به عنوان پایه بریج استفاده شوند.
6-افراد با عضلات جونده بسیار قوی مثل ورزشکاران یا کسانی که عادت به غذاهای سخت دارند .
7- برای جلوگیری ازشکستگی در تخریبات وسیع دندان های عقبی که نقش اصلی در جویدن دارند.

لازم به ذکراست در صورتیکه نسج دندان خوب باشد دندان را روکش نمی‌کنند چرا که روکش های دندانی در كنار مزاياى خود معایبی نیز دارند از جمله:

معایب روکش های دندانی عبارتنداز :
1- روکش دندان مثل دیگر دندان ها به تحریکات حرارتی و الکتریکی پاسخ مثبت نمی دهد.
2-روکش دندان باعث ضعیف شدن دندانها می شود.
3- لبه روکش های دندانی یا درمجاورت یا در زیر لثه قرار میگیرند و گاهی ممکن است باعث التهاب لثه شوند زیرا لثه با نسج سالم دندانی سازگارتر است و این نسج در درمان روکش دندان تراش می خورد.

قیمت و هزینه روکش دندان
هزینه و قیمت روکش دندان به نوع روکش دندان و مواد مورد استفاده  بستگی دارد. بهتر است قبل از هر روش درمانی مرتبط با دندان، نرخ و هزینه های احتمالی آن را از کلینیک جویا شوید. انتخاب نوع روکش دندان لیتیوم، لومینیرز، زیرکونیوم ، ايمكس (e-max) و… همچنین مسائل مربوط به زیبایی دندان بر روی هزینه و قیمت روکش دندان تاثیر گذار است. همچنین مسائل مربوط به زیبایی دندان بر روی هزینه و قیمت روکش دندان تاثیر گذار است.