راه های سفید کردن دندانReviewed by دکتر مهرداد on Dec 8Rating: 4.5مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند آنطور که می‏خواهیم دندان‌های سفیدی برای ما به ارمغان بیاورد،برای سفیدکردن دندان ها این روش ها را امتحان کنید...

راه های سفید کردن دندان

مسواک زدن به تنهایی نمی‌تواند آنطور که می‏خواهیم دندان‌های سفیدی برای ما به ارمغان بیاورد،برای سفیدکردن دندان ها این روش ها را امتحان کنید…

راه های سفید کردن دندان


روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد، از جمله رایج‌ترین آنها، انجام جرم‌گیری توسط دندانپزشک است اما جرم‌گیری زیاد هم می‌تواند دردسرهایی برای سلامت دندان ایجاد کند ولی روش‌های ساده‌‌ای نیز وجود دارد که باعث می‌شود با فاصله زمانی بیشتری سراغ جرم‏گیری بروید. در این مطلب چند روش آسان را با هم بررسی می‌کنیم :
استفاده از سفیدکننده در مطب
این روش ساده و بدون درد با یک اقدام مختصر جهت جداسازی لب‌ها و لثه انجام شده و بعد از آن از یک محلول ژل‌مانند بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود که از طریق نوعی پرتو خاص فعال می‌گردد. در انتها دندان‌ها شستشو داده شده و دستورالعمل‌های لازم بعد از درمان برایتان تجویز می‌شود.
سفیدکننده‌های خانگی
ممکن است بخواهید با مراقبت بیشتر به سفید کردن دندان‌هایتان بپردازید. در این مورد٬ به شما سینی محتوای سفیدکننده‌های پلاستیکی سفارشی را پیشنهاد می‌کنیم که به طور ویژه برای حفظ ژل سفیدکننده بر روی دندان‌ها ساخته شده است. برای رسیدن به نتایج دلخواه از شما خواسته می‌شود تا ژل سفیدکننده‌ را در ظرف‌های مخصوصش قرار داده و به طور متناوب آنها را استفاده کنید. این فرآیند بسیار ارزان‌تر و میزان کنترل آن هم بیشتر است.
جوش شیرین
دانشمندان معتقدند جوش شیرین و پراکسید هیدروژن (یا همان آب اکسیژنه) از قدیمی‌ترین سفیدکننده‌های دندان است که در هر خانه‌‌ای یافت می‌شود. در سال‌های بسیار دور، انسان متوجه شد که شستن دندان‌ها به‏وسیله پراکسید هیدروژن رقیق شده (البته برای چند ثانیه) در سفید شدن دندان‌ها بسیار تاثیرگذار است.
به‌گفته محققان، می‌توانیم با ترکیب کردن جوش شیرین و آب اکسیژنه خمیری درست کنیم که می‌تواند دندان‌های ما را سفیدتر از قبل کند. این روشی است که قدیمی‏ها برای تمیز کردن دندان‌های‌شان استفاده می‌کردند. تنها کافی است چند قطره آب اکسیژنه سه درصد را درون مقداری جوش شیرین ریخته و آنقدر هم بزنید تا مثل خمیر شود، سپس مانند یک خمیردندان معمولی از آن استفاده کنید.
پوست موز
می‌توانید از قسمت داخلی پوست موز استفاده کنید زیرا این قسمت سرشار از پتاسیم، منیزیم، منگنز و دیگر مواد معدنی است و تمام این مواد باعث سفید شدن دندان می‌شوند. مواد معدنی غنی موجود در موز، جذب مینای دندان شده و تاثیر شگرفی در سفید شدن دندان دارد. پس از مسواک زدن عادی می‌توانید تکه‌‌ای از پوست موز را دو دقیقه روی دندان‌های خود بکشید، سپس دهان خود را آبکشی کنید و پیش از خوابیدن یک بار دیگر این کار را تکرار کنید.

آبلیمو
روش دیگر استفاده از محافظ دهانی است که می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید . بوکسور ها برای محافظت از دندانهایشان هنگام مسابقه از این وسیله استفاده می کنند . کافی است کمی جوش شیرین و آبلیمو را مخلوط کنید ( اگر مخلوط خیلی دوام داشت ، مقدار کمی آب اضافه کنید) سپس ترکیب به دست آمده را درون محافظ دهان بریزید و برای 10 تا 15 دقیقه در دهان خود قرار دهید پس از شستشوی دهان متوجه تاثیر این ترکیب خواهید شد . به جای استفاده از محافظ می توانید محلول را داخل دهانتان برای چند دقیقه نگه دارید تا به نتیجه دلخواه برسید.
سرکه سیب
یک روش سنتی و طبیعی دیگر برای سفیدی دندان ها سرکه سیب رقیق شده است که می تواند به کمک خمیر دندان بیاید. بهترن روش برای رقیق کردن آن نیز ترکیب سه به یک آب و سرکه سیب ،سپس مخلوط کردن آن با خمیر دندان و مسواک زدن به صورت عادی است. این ترکیب ضرر خاصی ندارد و شما به صورت طبیعی به سفید کردن دندان هایتان کمک می کنید.
نتیجه گیری
تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از سفیدکننده‌ی دندانی تحت نظارت دندان‌پزشک بسیار امن و مطمئن خواهد بود. میزان پیشروندگی آن نسبت به روش‌های جایگزین کمتر بوده و بسیاری از دندانپزشکان آن را امن‌ترین روش زیبایی دندان می‌دانند. مواد فعال آن٬ یعنی پروکسید هیدروژن برای انتشار اکسیژن تجزیه شده و به سطح مینای دندان می‌رسد و در شرایطی که ساختار دندان بدون تغییر می‌ماند٬ مواد رنگی آن را از بین می‌برد و سفید می‌کند.