حساسیت دندانReviewed by دکتر مهرداد on Jan 2Rating: 5.0حساسیت دندانحساسیت دندان که حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که قسمت حساس دندان موسوم به عاج، در اثر از بین رفتن مینای دندان یا تحلیل لثه نمایان شده و در معرض تحریکات حرارتی قرار گیرد

حساسیت دندان

حساسیت دندان چیست؟

حساسیت دندان که حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که قسمت حساس دندان موسوم به عاج، در اثر از بین رفتن مینای دندان یا تحلیل لثه نمایان شده و در معرض تحریکات حرارتی قرار گیرد.

حساسیت دندان معمولا به صورت درد، هنگام خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی های داغ، سرد، شیرین و حتی تنفس هوای سرد اتفاق می افتد .

حساسیت دندان

عوامل اصلی نمایان شدن عاج:

تحلیل لثه: با تحلیل لثه ها، ریشه های زیرین دندان ها بدون محافظ می مانند و در نتیجه احتمال بروز حساسیت افزایش می یابد. تحلیل لثه اغلب در اثر فشار زیاد هنگام مسواک زدن یا بیماری لثه پدید می آید.
فرسایش اسیدی: اسید موجود در غذاها و نوشیدنی ها بر روی سطح دندان اثر گذاشته و در نتیجه از بین رفتن مینای محافظ دندان می شود.
از آنجایی که عاج نمایان شده (فاقد پوشش محافظ) بسیار آسیب پذیر است، مرتبا تحت تاثیر تحریکات حرارتی قرار می گیرد و سبب بروز حساسیت می شود .

چگونگی تشخیص ابتلا به حساسیت دندان :

حساسیت دندان با تیر کشیدن ناگهانی دندان همراه است.

هنگام خوردن و آشامیدن غذاها و نوشیدنی های داغ، سرد و شیرین و یا حتی تنفس هوای سرد، می توان حساسیت دندان را احساس کرد.

شما ممکن است به این نتیجه برسید که برای جلوگیری از درد، باید رفتار خوردن و آشامیدن تان را تغییر دهید مثلا از آشامیدن نوشیدنی های خیلی خنک پرهیز کنید و یا از نی برای نوشیدن استفاده کنید.

اگر مطمئن نیستید که دچار حساسیت دندان هستید یا خیر با دندانپزشک خود مشورت کنید.

حساسیت دندان

کنترل حساسیت دندان:

کارهایی که می توانید برای کمک به کنترل حساسیت دندان انجام دهید:

    • دو بار مسواک زدن در روز به مدت 2 دقیقه با خمیردندانی که دارای فرمولاسیون ویژه جهت محافظت و تسکین دندان های حساس باشد.
    • استفاده از مسواک های دارای برس نرم یا متوسط
    • اجتناب از مسواک زدن مکرر یا وارد کردن فشار بیش از حد به دندان ها هنگام مسواک زدن.
    • حرکت دادن مسواک به آرامی و از سمت لثه به سمت دندانها .