بوی بد دهانReviewed by دکتر مهرداد on May 29Rating: 4.5بوی بد دهان

بوی بد دهان

عادت ها ، مشکلات و درمان ها

بوی بد دهان یا هالیتوزیس به واسطه ضعف در رعایت بهداشت دهان یا اینکه این بوی بد دهان علایم یک بیماری باشد ایجاد می شود. بوی بد دهان با خوردن بعضی غذا ها و یا عادت های نادرست نحوه زندگی می تواند شدیدتر و بد تر شود.

بوی بد دهان

چگونه آن چیزی که شما می خورید می تواند برروی تنفس تان تاثیر بگذارد؟

اساسا وقتی شما غذایتان را میل می کنید غذا در دهان شما شروع به تجزیه می کند تا اینکه به اندام های دیگر دستگاه گوارش می شود بعد تجزیه و جذب غذا به درون جریان خون در نهایت به شش ها می رسند و بوی غذا نیز از نفس بیرون داده می شود. اگه شما غذایی می خورید که بوی تندی دارد (سیر یا پیاز)، استفاده از نخ دندان، دهان شویه و مسواک زدن به شکل موقتی می تواند بوی ان را زا بین ببرد. ولی بوی غذا کاملا از بین نمی رود تا زمانی که به طور کل غذا در بدن شما از بین نرود.

چرا عادت های بد باعث ایجاد بوی بد دهان می شود؟

اگر شما روزانه مسواک یا نخ دندان نمی زنید ذرات غذا روی درندان های شما باقی می ماند و باعث رشد باکتری ها در بین دندان، لثه، و روی زبان می شود. این باکتری ها باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. شتسشوی دهان با دهان شویه های انتی باکتریال باعث کاهش باکتری های دهان می شود.

علاوه بر این بوی حاصل از فعالیت باکتری ها و باقی مانده غذا باعث ایجاد بوی بد دهان می شود اگر دندان ها و دهان به خوبی تمیز نشوند.

مصرف دخانیات از عوامل ایجاد بوی بد در دهان است که هم باعث سیاه شدن دندان، کاهش قدرت چشایی و التهاب لثه ها می شود.

کدام یک از مشکلات با بوی بد دهان همراه است؟

بوی بد دهان اگر به شکل مداوم باشد می تواند علایم بیماری های پریودنتال باشد. بیماری های لثه نیز با ایجاد پلاک بروی دندان ها ایجاد می شود. باکتری ها ترکیبات و توکسین هایی را تولید می کنند که باعث ایجاد بیماری های لثه می شود. اگر این بیماری های لثه درمان نشود به لثه و استخوان فک حتما صدمه وارد خواهد شد.

دیگر عوامل بوی بد دهان عفونت مخمرها و کرم خوردگی دندان است. خشک بودن دهان نیز می تواند یکی از عوامل بوی بد دهان باشد. بزاق برای مرطوب کردن دهان،  خنثی کردن اسید حاصل از فعالیت پلاک، و شستن سلول های مرده که برروی زبان، فک و لثه جمع می شوند (این سلول ها وقتی تجزبه می شوند بوی بد تولید می کنند و اگر پاک نشده باشند باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند) بسیار موثر است.

خشک بودن دهان به خاطر عواملی مانند داروها، مشکلات غدد بزاقی و تنفس از راه دهان ایجاد می شود.

بسياري از بيماريها ممكن است باعث بوي بد دهان شوند. دراين جا براي اگاهي به چند تا از انها اشاره ميكنيم:

عفونت هاي ناحيه تنفسي مانند : ذات الريه يا برونشيت , عفونت سينوسي مزمن, ابريزش از عقب بيني ,ديابت .رفلاكس اسيدي مزمن و مشكلات كبدي و كليوي.

براي جلوگيري از بوي بد دهان چه بايد كرد؟

اين بو ميتواند كاهش پيدا كند يا قابل پيشگيري است اگر شما:

بهداشت دهان را به خوبي رعايت كنيد .

دو بار در روز به منظور برداشتن پلاك ها و مواد باقي مانده غذاها با خمير دندان حاوي فلورايد ,دندان ها را مسواك بزنيد.

بعد از هر بار غذا خوردن مسواك بزنيد(در محل كار يا مدرسه مسواكتان را همراه داشته باشيد تا بعد از غذا خوردن مسواك بزنيد) و مسواك زدن زبان را نيز فراموش نكنيد.

هر 2 تا 3 ماه يك بار و بعد از هر بيماري مسواكتان را عوض كنيد.

روزي يك بار از نخ دندان يا تميز كننده هاي بين دنداني براي برداشتن پلاك يا ذرات باقي مانده غذا ,استفاده كنيد.

روزي دو بار با دهانشويه ضد باكتري دهانتان را بشوييد.

دندان هاي مصنوعي را بايد شبها برداريد و قبل از گذاشتن انها در صبح روز بعد ,انها را كاملا تميز كرده باشيد.

به طور منظم ,حداقل دو بار در سال به دندانپزشك مراجعه كنيد .او دهان شما رامورد بررسي قرار داده و به طور كاملا تخصصي دنداهايتان را تميز كرده كه اين كار به كشف و درمان بيماري پریودنتال، خشكي دهان يا ساير مشكلاتي كه منجر به بوي بد دهان مي شوند كمك خواهد كرد.

كشيدن سيگار يا ساير محصولات توتوني را كنار بگذاريد.از دندانپزشك بخواهيد كه راهكارهايي براي ترك اين عدات به شما معرفي كند .

اب زيادي بنوشيد اين كار دهان شمارا مرطوب نگه مي دارد.

از ادامس  و اب نبات (ترجيحا بدون شكر) استفاده كنيد كه باعث تحريك توليد بزاق شده و در نتيجه موجب زدودن باقي مانده غذاها و باكتري ها از روي دندان مي شود.ادامس ها و اب نباتهاي نعناعي كه از زيليتول(xylitol) ساخته شده اند بهترين گزينه هستند.

يك ليست از غذاهايي كه ميخوريد تهيه كنيد.اگر فكر ميكنيد كه اينها باعث بوي بد دهانتان شده اند ان را به دندانپزشك نشان دهيد.به همين ترتيب يك ليست از داروهايي كه ممكن است در بوي بد دهانتان موثر باشد ,تهيه كنيد.

چه كسي بوي بد دهان را درمان مي كند؟

در بيشتر موارد,دندانپزشك اين كار را انجام مي دهد اما اگر تشخيص دهد كه دهانتان مشكلي نداشته و بوي بد دهانتان منشا دهاني ندارد ,شما بايد به پزشك خانوادگي ويا يك متخصص براي تشخيص منبع بو  و درمان مراجعه كنيد.

اگر اين بو به علت بيماريهاي لثه باشد,دندانپزشك مي تواند ان را درمان يا به يك متخصص دندان ارجاع دهد به يك دندانپزشك كه تخصص ان درمان بيماريهاي لثه است.

چه محصولاتي را مي توان براي رفع بوي بد دهان استفاده كرد؟

دهان شويه ضدعفوني كننده مي تواند به حذف باكتري هايي كه باعث بوي بد دهان شده اند ,كمك كند.از دندانپزشكتان بپرسيد كه مصرف چه محصولاتي برايتان بهتراست.