ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان  یک روش دائمی و جذاب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته می باشد.
برخلاف روش های دیگر، ایمپلنت دندان معمولاً مادام العمر می باشد و طبیعی به نظر می رسد و حس می شود. معمولاً ایمپلنت دندان یک فرایند بدون دردسر می باشد، ولی به خاطر اینکه این روش وابسته به جراحی می باشد ممکن است که شما با برخی از مشکلات مواجه شوید. اگر شما به ایمپلنت دندان فکر می کنید، شما باید با این فرایند و برخی از مشکلات رایج آشنا شوید.

تعریف

ایمپلنت دندان، دندان های جایگزینی هستند که با استفاده از جراحی در فک مریض گذاشته می شوند. این ایمپلنت ها به عنوان جایگزینی برای دندان های از دست رفته به حساب می آیند، که به مریض کمک می کند تا غذا بخورد و به صورت عادی حرف بزند و به طور بالقوه ظاهرش را بهبود ببخشد. معمولاً ایمپلنت دندان در چندین مرحله انجام می شود، و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا این روند کاملاً به اتمام برسد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

مزیت ها

ایمپلنت دندان مزیت های زیادی را نسبت به روش های سنتی تر جایگزینی دندان، از قبیل بریج یا استفاده از دندان مصنوعی، دارد. آن ها دائمی هستند و طبیعی به نظر می رسند، درحالی که بریج در نهایت باید جایگزین شود و دندان مصنوعی می تواند مشکلات جایگذاری داشته باشد. همچنین ایمپلنت دندان از نظر ظاهری نسبت به بریج دارای جذابیت بیشتری می باشد، بطوریکه آن ها تقریباً از دندان های طبیعی قابل تشخیص نمی باشند. آن ها در جایی واقع در استخوان فک به صورت ثابت قرار می گیرند، بنابراین آن ها مانند دندان مصنوعی در جایی که قرار می گیرند تکان نمی خورند.

الزامات

به منظور اینکه بتوانیم ایمپلنت دندان را انجام دهیم، مرکز علوم پزشکی میو کلینیک می گوید که باید فرد بزرگسالی همراه با استخوان فک کاملاً رشد یافته باشید. او باید استخوان کاملاً مناسبی داشته باشد که دکتر قادر باشد تا دندان های کاشته شده را در آنجا استوار و محکم کند یا اینکه او بتواند پیوند استخوان را انجام دهد. بافت های دهان او باید سالم و در شرایط خوبی باشد، و او نباید هیچ گونه بیماری یا شرایطی را داشته باشد که می توانست جلوی درمان استخوان را بگیرد. او همچنین باید تمایل به ادامه دادن به این فرایند برای چندین ماه را داشته باشد زیرا که این فرآیند زمان زیادی را می برد تا ایمپلنت دندان به اتمام برسد.

مشکلات

ایمپلنت دندان نیازمند یک روش وابسته به جراحی می باشد، که به این معنی است که ممکن است مشکلات و عوارضی وجود داشته باشد. مطابق با مرکز علوم پزشکی میو کلینیک، رایج ترین مشکلات که شامل عفونت در نواحی ایمپلنت و آسیب رساندن به اعصاب می باشد که می تواند منجر به کرخ شدگی، درد و سوزش مداوم در چانه، لب ها، یا لثه شود. همچنین این جراحی می تواند به طور بالقوه به نواحی پیرامون ایمپلنت آسیب برساند، از قبیل دندان های مجاور یا رگ های خونی. اگر شما ایمپلنت دندان را در فک بالایی یتان انجام دهید، شما ممکن است که دچار مشکلات سینوس شوید که اگر ایمپلنت از حفره ی سینوس بیرون آمده باشد، می تواند اتفاق بیافتد. اگر شما مشکلات قلبی یا شرایط پزشکی خاص دیگر را دارید، شما قبل از آنکه ایمپلنت دندان را انجام دهید باید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید تا از بروز عوارض هایی، از قبیل عفونت جلوگیری کنید.

واکنش ها

حتی اگر شما چنین مشکلات و عوارضی را ندارید، شما ممکن است برخی از واکنش های عادی ولی ناخوشایند را تجربه کنید تا اینکه ایمپلنت دندان را انجام دهید هنگامی که شما از هر مرحله ی این فرایند عبور می کنید. این واکنش ها شامل درد پیرامون ایمپلنت دندان، ورم کردن و کبود شدن صورت و لثه، و خونریزی می باشد. شما ممکن است که به خوردن غذاهای شل و آبکی و مایعات تا یک هفته پس از ایمپلنت دندان محدود شوید.